/Files/images/faktii_11.jpg

Поради практичного психолога

.

• Любіть власну дитину. Не забувайте про тілесний контакт з нею. Знаходьте радість у спілкуванні з дитиною. Дайте їй місце в сім'ї.

• Нехай не буде жодного дня без прочитаної разом з дитиною книжки (день варто закінчувати читанням доброї, розумної книжки).

• Розмовляйте з дитиною лагідно, розвивайте її мовлення. Щодня цікавтесь її справами, проблемами, переживаннями, досягненнями, проблемами.

• Дозволяйте дитині малювати, розфарбовувати, вирізати, наклеювати, ліпити, працювати з конструктором. Заохочуйте її до цього, створюйте умови.

• Відвідуйте разом спортзал, театри, музеї (спочатку достатньо одного залу, щоб запобігти втомі, а згодом поступово, за декілька разів, оглянути всю експозицію), організовуйте сімейні екскурсії, знайомлячи дитину з населеним пунктом, де ви мешкаєте.

• Віддавайте перевагу повноцінному харчуванню дитини, а не вишуканому, дорогому одягу.

• Обмежуйте перегляд телепередач до 30 хвилин на день, регламентуйте перебування біля комп'ютера, пам'ятаючи про переваги прогулянки на свіжому повітрі.

• Привчайте і спрямовуйте дітей до самообслуговування, формуйте трудові навички й любов до праці (підтримуйте ініціативу та бажання допомогти вам).

• Не робіть із дитини лише споживача, виконавця, байдужого спостерігача - нехай буде рівноправним членом сім'ї зі своїми правами та обов'язками.

• Забудьте про будь-яке насилля – натомість в родині має бути любов і порозуміння.

Психологічна служба ліцею рекомендує

Якщо ти потрапив у скрутну ситуацію:

1. Не мовчи, звертайся за допомогою до класного керівника, психолога, соціального педагога школи, будь-кого з вчителів або адміністрації.
2. Запам'ятай телефон Всеукраїнської гарячої дитячої лінії 0-800-500-21-80. Телефонуй, якщо виникла потреба.
3. Телефон довіри 0-800-500-33-50 - Національна гаряча лінія з питань насильства і захисту прав дитини.
4. Служба у справах дітей 77- 49-22 - з питань опіки, 699-825 - з питань насильства, агресії, принижень.
5. Кримінальна міліція у справах неповнолітніх 619-889, 619-885.

Поради соціального педагога

1. Як виконувати вказівки?
Важко переоцінити те значення, яке має для людини уміння ви¬конувати вказівки. Воно допоможе тобі досягти успіху в школі, удома, і в майбутньому — на роботі. Ось чотири елементи, з яких складається ця навичка:
• подивися на людину.
• скажи: «Добре».
• виконай те, що від тебе вимагається.
• дай знати про те, що завдання виконане.

2. Як приймати відмову?
Протягом життя людині не раз доводиться стикатися з відмовою. Якщо ти навчишся погоджуватися з відмовою або чемно виявляти незгоду, це допоможе тобі зрештою досягти бажаного. Ось як повинна поводитися людина, яка отримала негативну відповідь:
• подивися на людину.
• скажи: «Добре».
• спокійно попроси пояснити причину відмови, якщо ти її не зро¬зумів.
• якщо не згодний, обговори це пізніше.

3. Як зберігати спокій?
Коли люди засмучуються або сердяться, їм важко зберігати спокій. У цьому стані людина часто робить необдумані вчинки, про які потім шкодує. Кроки, які допоможуть тобі залишатися спокійним(ою), такі:
• Навчися розпізнавати ситуації, що можуть вивести тебе з рівноваги.
• Зроби глибокий вдих і постарайся розслабити м'язи.
• Скажи собі: «Заспокойся» або порахуй до десяти.
• Після того, як тобі вдасться розслабитися, поділися своїми почуттями з кимось, кому ти довіряєш.
• Спробуй розв'язати ситуацію, яка тебе так засмутила.

4. Як приймати критику?
• Дивися на людину.
• Спокійно і мовчки слухай, поки вона говорить.
• Скажи: «Добре» або «Я зрозумів», щоб показати, що ти розумієш.
• Постарайся виправити проблему.

5. Як просити пробачення?
• Подивися на людину.
• Скажи, за що ти перепрошуєш: «Вибач, будь ласка, що я сказав...», «Вибач, що я тебе дражнив...», «Пробач, що я тебе вдарив».
• Якщо людина тобі відповідає, додай що-небудь, наприклад: «Можу я зараз щось зробити для тебе?» або «Цього більше не повториться».
• Подякуй людині, що вона тебе вислухала (навіть якщо вона не при¬йняла вибачень).

6. Як висловлювати незгоду?
• Зберігай спокій.
• Подивися на людину.
• Починай з чогось позитивного або нейтрального, наприклад: «Я знаю, що ти намагаєшся бути справедливим...» або: «Я розумію, що ти маєш на увазі, але мені здається...».
• Спокійним голосом поясни, чому ти не згодний.
• Вислухай співрозмовника, не перериваючи його.
• Спокійно прийми рішення, яким би воно не було.

7. Як звертатися по допомогу?
• Коли просиш про допомогу, дивися на людину.
• Запитай, чи є в неї час допомогти тобі (зараз або пізніше).
• Чітко опиши проблему або поясни, яка саме допомога тобі потрібна.
• Подякуй людині за те, що вона тобі допомогла.

8. Як розповідати про свої успіхи і досягнення?
Як приємно, коли тобі що-небудь вдається! Так хочеться порадіти цьому і розповісти про свої перемоги людям, які поряд. Але як поділитися з людьми своїми досягненнями, щоб вони не подумали, що ти по¬хваляєшся або задираєш ніс? Для цього потрібні делікатність і певний досвід. Ось кроки, які ти можеш зробити, щоб гідно розповісти про свої успіхи:
• Дивися на людину, з якою ти розмовляєш.
• Опиши, що ти зробив і як ти цьому радий (говори про це радісним голосом).
• Намагайся не вихвалятися і «не задирати ніс».

9. Як повідомляти батькам і вчителям, куди ти йдеш?
Це необхідно для того, щоб захистити себе від неприємностей і гарантувати безпеку.
• Скажи тим, хто в даний момент доглядає за тобою, куди ти йдеш (найчастіше це буде не повідомлення, а прохання відпустити тебе ку¬дись).
• Йди саме туди, куди ти сказав.
• Дай знати, якщо в тебе змінилися плани і ти йдеш в інше місце.
• Коли повернешся, обов'язково покажися тому, хто тебе відпускав.

10. Як сказати «Ні» друзям?
Друзі — це чудово. Однак бувають випадки, коли друзі просять робити тебе те, чого ніколи не потрібно робити, підбивають на непорядні вчинки. Навчися тому, як треба діяти в подібній ситуації:
• Скажи «ні» і поясни причину.
• Будь непохитним у своєму «ні».
• Попроси дати тобі спокій.
• Якщо необхідно, просто відійди.