Музей учнів комунального закладу
"Харківська гімназія № 6 «Маріїнська гімназія» Харківської міської ради Харківської області"

/Files/images/2015-2016/Слайд3.JPG Профіль музею – історичний (історія навчального закладу). Музей є осередком освіти і виховання, який сприяє формуванню у молодого покоління національної свідомості, любові до рідної землі, свого народу, забезпеченню духовної єдності поколінь. Виховує почуття поваги до рідної гімназії як осередку освіти Харківщини, почуття гордості від усвідомлення себе частинкою закладу, який уже багато років є флагманом освіти, має свої вікові традиції, що органічно поєднані з реаліями сьогодення.

Головними завданнями в роботі музею є:

1. Залучення молоді до пошукової, дослідницької, художньо-естетичної роботи;

2. Формування в молоді соціально-громадського досвіду на прикладах історичного минулого гімназії та її відомих випускників;

3. Розширення і поглиблення загальноосвітньої та професійної підготовки молоді засобами додаткової освіти;

4. Надання допомоги педагогічному колективу гімназії в упровадженні активних форм роботи з молоддю;

5. Вивчення, охорона і пропаганда пам’яток історії, культури гімназії;

6. Проведення культурно-освітньої роботи серед молоді та інших верств населення.

Матеріали, зібрані за допомогою колективу вчителів, колишніх випускників та старожилів району, розміщені за тематичними розділами:

І. «Маріїнська гімназія»:

- Загальна характеристика навчального закладу;

- Кінець ХІХ – початок ХХ століття;/Files/images/2015-2016/Слайд8.JPG

- Вітальні матеріали до ювілеїв гімназії ;

- «Шкільні династії»;

/Files/images/2015-2016/Слайд9.JPG ІІ. «Друга світова війна»:

- Шляхи і долі воєнних років (матеріали про випускників 1940-1941 р.р.; участь гімназистів у військових подіях,знахідки воєнних років, спогади бійців 252 дивізії);

- Післявоєнні роки (1950-2000 р.р.);

- Воїни-інтернаціоналісти, чорнобильці (розробляється експозиція про учасників АТО);

- Учителі-ветерани.

ІІІ. «Стосунки гімназії з іншими країнами»:

- Видатні випускники гімназії.

Кожен із розділів містить багато матеріалу про випускників, працівників закладу та учасників Другої світової війни.

У гімназії працює загін юних краєзнавців за напрямками:

1. Друга світова війна:

- учасники Другої світової війни;

- окупаційний Харків;

- життя людей, вивезених із Харкова;

- робота на підприємствах, евакуйованих із Харкова.

2. Воїни-інтернаціоналісти (випускники, батьки).

3. Випускники-викладачі.

4. Випускники, які мають значні досягнення у роботі.

5. Шкільні династії.

До гімназійного музею часто приходять випускники школи різних поколінь, розповідають спогади про своїх рідних, знайомих, дарують музею випускні фото.

/Files/images/2015-2016/Слайд14.JPG Лекторська група проводить екскурсії для гостей нашої школи, учнів, ветеранів. Стало традицією у перші дні нового навчального року проводити екскурсії до гімназійного музею з першокласниками та п’ятикласниками, знайомлячи їх з історією школи. Проводити історичний квест по гімназії як випробування перед Посвятою в гімназисти. Відкривати двері музею для батьків перед проведенням загальношкільних зборів.

/Files/images/2015-2016/Слайд11.JPG Зібраний у музеї матеріал допомагає вчителям у проведенні уроків історії, годин спілкування.

Члени пошукового загону продовжують збирати та поповнювати музей матеріалами про учасників Другої світової війни, які вчились у нашій школі, про учасників АТО – випускників та батьків гімназії. Майже всі юнаки з випуску 1941 і попередніх років загинули у вогні війни. На жаль, роки беруть своє і учасників Другої світової війни стає все менше. За ветеранами закріплені групи волонтерів, підтримується постійний зв'язок, надається їм допомога. Гімназія тісно співпрацює з ветераном В.Міллером, який є активним учасником шкільних заходів. Гімназисти беруть участь у вшануванні пам’яті ветеранів, у відкритті меморіальних дошок у місті Харкові.

Зберігаються матеріали та особисті речі героїв, листи, документи з нагородами, фотографії про дитячі та юнацькі роки. Є матеріали з пошукової діяльності учнів школи за радянських часів, оформлені в альбомах та на стендах.

/Files/images/2015-2016/Слайд15.JPG У музеї проводилися заняття лекторської групи, яка готувала матеріал для участі в районних та міських конкурсах: «Мій Харків – моя Україна»(перемогу здобули ЗубМихайло (8-В кл.), Паньок Соломія 7-А кл.), Стриженкова Діана (9-А кл.) (вересень-жовтень, 2014р.), «Мій родовід» (номінація «Герої живуть серед нас», перемога).

Учні гімназії вивчають історію не лише в гімназійному музеї, а й постійно відвідують Харківський історичний музей. Пошуковий загін працює з архівними даними, намагаючись поповнити список випускників-учасників Другої світової війни та тих, хто не повернувся до рідної домівки, загинувши на полях боїв.

/Files/images/2015-2016/Слайд16.JPG Окремо слід описати роботу, пов’язану із дослідженням історії навчального закладу. Харківська гімназія № 6 «Маріїнська гімназія» – одна з найстаріших шкіл м.Харкова. За тривалий час існування свій вклад у розвиток закладу зробили Х.Алчевська, О.Булаховський, В.Кучер. Гімназія пишається своїми випускниками: Л.Гурченко (народна артистка СРСР), М.Добкіним (політик, колишній мер Харкова, голова Харківської обладміністрації), О.Поженяном (поет, сценарист, член Спілки письменників), О.Литвіновим (хореограф) та іншими. Фонд музею регулярно поповнюється завдяки пошуковій роботі учнів та вчителів навчального закладу. Наразі в класі-музеї представлено 111 експонатів, серед яких є раритетні матеріали кінця ХІХ століття (атестат випускниці, книга видатків, фотоматеріали, щоденникові записи тощо), сучасні фото та збірки, подаровані випускниками.

У 2012 році на фасаді гімназії відкрито меморіальну дошку Людмили Гурченко, досліджується життя та творчість видатної людини, проводяться тематичні екскурсії та вечори. У пров. Саммерівському відкрито меморіальну дошку О. Поженяну, який не лише був відомим поетом та сценаристом, але й мав нагороди за героїзм у Другій світовій війні. За матеріалами пошукової роботи оформлюються стенди.

Традиційним є видання книги до ювілею гімназії, в якій, зокрема, узагальнюються пошукові матеріали (остання: Харківська Маріїнка. – Харків: Майдан, 2012). До 150-річного ювілею гімназії буде видано новий, третій примірник книги.

Щорічно на вересневій загальній конференції молодіжної організації учнівського самоврядування „Гарт” обираються члени музейної ради, в обов'язки яких входить проведення екскурсій, підтримання музею у належному стані, листування з випускниками.

Гімназисти беруть участь у проектній діяльності. Зокрема, проект № 6 «Від гімназії Маріїнської до гімназії сьогодення» організації учнівського самоврядування «ГАРТ» був поданий на конкурс учнівських проектів «Харків - місто перспектив» у номінації «Відкриваємо Харків для Європи»). Музей є переможцем районного конкурсу єкскурсоводів "Стежинами пам яті" (2018 р. -ІІ місце, 2019 р. - ІІ місце) та переможцем обласного етапу Всеукраїнського конкурсу екскурсоводів "Край, в якому я живу" (2019 р. - лауреат, 2020р. - І місце).

Музей учнів, розташований у кабінеті № 21 та рекреаціях 1-го, 2-го та 3-го поверхів; має сучасне технічне обладнання, яке сприяє проведенню освітньої роботи на досить високому рівні. Музей постійно відкритий для відвідувачів. Екскурсоводи проводять екскурсії для учнів та гостей українською, англійською та німецькою мовами.

/Files/images/tanya/1.jpg/Files/images/tanya/2.jpg

/Files/images/tanya/7.jpg


Контакти:

Адреса: каб.№ 21, вул.Римарська, б.11,
м. Харків, Харківська обл., 61057
Телефон: (057) 725-85-12
Завідувач музею: Білецька Ольга Євгенівна, учитель світової літератури
e-mail: sch6@kharkivosvita.net.ua
Веб-сайт: http://gymnasium6.edu.kh.ua/
Кiлькiсть переглядiв: 2692