Спільні накази Міністерства охорони здоров'я України та Міністерства освіти і науки України:
- "Про затвердження Порядку організації харчування дітей у навчальних та оздоровчих закладах від 01.06.2005 № 242/329"
- "Щодо невідкладних заходів з організації харчування дітей у дошкільних, загальноосвітніх, позашкільних навчальних закладах" від 15 серпня 2006 року № 620/563
Інші документи:
- Санітарний регламент для закладів загальної середньої освіти, затверджений наказом МОЗ України від 25.09.2020 № 2205
- Норми харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 2021 р. № 305
- Санітарні правила для підприємств продовольчої торгівлі (СаНПіН 5781-91)
- Загальносоюзні санітарно-гігієнічні і санітарно-протиепідемічні правила і норми. Санітарно-гігієнічні правила і норми. Устрій, утримання та організація режиму дитячих санаторіїв СаНПіН 42-125-4437-87
Рішення сесії Харківської міської ради:
- Рішення 16 сесії ХМР 7 скликання від 08.11.2017 № 826/17 "Про затвердження Комплексної програми розвитку освіти м. Харкова на 2017-2022 роки"
- Рішення 38 сесії Харківської міської ради7 скликання від 02.12.2020 № 2293/20 "Про бюджет Харківсьокї міської територіальної громади на 2021 рік"
Рішення виконавчого комітету Харківської міської ради:
Документи Департаменту освіти Харківської міської ради:
Документи Управління освіти адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради:
Документи Харківської гімназії № 6 "Маріїнська гімназія" Харківської міської ради Харківської області:
- Наказ ХГ № 6 "МГ" від 10.01.2022 № 14/1 "Про організацію харчування учнів у КЗ "ХГ № 6 "МГ" у 2022 р.
- Наказ ХГ № 6 "МГ" від 20.08.2021 № 110 "Про організацію харчування учнів у КЗ "ХГ № 6 "МГ" у 2021 р."
Організація харчування у закладі
Здорове харчування школярів впевнено можна віднести до одного із основних факторів розвитку дитини.
Життя малюка зазнає змін вже з першого дня відвідування школи. Тому дуже важливо відразу ж організувати правильне харчування дитини, що стане у нагоді при адаптації до нового для неї навчального процесу, а також закладе фундамент для формування міцного здоров`я.
З метою створення умов, сприяючих зміцненню здоров`я, формуванню навиків правильного харчування, пошуку нових форм обслуговування дітей, збільшення обхвату учнів гарячим харчуванням у гімназії, були розроблені основні завдання, які висвітлюють наступні питання:
- забезпечення безкоштовним і пільговим харчуванням учнів гімназії;
- створення сприятливих умов для організації раціонального харчування;
- зміцнення і модернізацію матеріальної бази приміщень харчоблоку закладу;
- підвищення культури харчування;
- забезпечення санітарно-гігієнічної безпеки харчування;
- проведення систематичної роз`яснювальної роботи серед батьків і учнів про необхідність гарячого харчування.
Звіт про організацію харчування у закладі
"Турбота про здоров'я - це найважливіша праця вчителя. Від життєрадісності, бадьорості дітей залежить їх духовне життя, світогляд, розумовий розвиток, міцність знань, віри в свої сили".
В.О. Сухомлинський
Раціональне харчування тих, хто навчається - одна з умов створення здоров'язберігаючого середовища в гімназії, зниження негативних ефектів і наслідків функціонування системи освіти.
У гімназії проводиться організаційна робота щодо залучення дітей до харчування, як на початку навчального року, так і впродовж його. На початку навчального року видається наказ «Про організацію харчування учнів», в якому визначено контингент учнів, яких звільнено від оплати за нього; особи, відповідальні за організацію харчування; затверджуються графіки харчування; призначаються чергові вчителі по їдальні.
Вартість сніданків за державні кошти для учнів 1-4 класів становить 14 грн., а вартість обідів для пільгових категорій 1-11 класів – 18.00 Для решти учнів організоване гаряче харчування за кошти батьків.
Учням 1-х класів безкоштовно надається молоко, вартістю 7,14 грн.
У гімназіїі організовано безкоштовне гаряче харчування для учнів 1-4 класів (286 учн.), дітей пільгових категорій - 39 учнів, з них: дітей-сиріт – 2 учнів, дітей позбавлених батьківського піклування – 3 учнів , дітей з малозабезпечених сімей – 1 учень, дітей, постраждалих внаслідок військових дій та збройних конфліктів - 2 учнів, дітей ВПО -12 учнів та дітей учасників АТО -19 учнів.
Організація гарячого харчування учнів постійно розглядається на педрадах, нарадах при директорові, раді школи, батьківських зборах тощо. З метою покращення харчування учнів проводиться анкетування. Результати опитування дають можливість виявити ряд проблем та намітити шляхи їх усунення.
Щоденний контроль здійснюється адміністрацією, педагогами. Обов`язковим є дотримання щоденного меню, яке затверджується директором школи. Медичною сестрою Черненко О.Л. щодня знімається бракераж сировини й готової продукції, що реєструється у відповідних журналах. Свіжа продукція надходить до їдальні невеликими партіями для щоденного використання, що забезпечує приготування сніданків та обідів належної якості.
У навчальному закладі працює їдальня, буфет, роздаткова. Шкільна їдальня функціонує з дотриманням санітарно-гігієнічних норм. Вона світла, простора.
В їдальні є сім інформаційних стендів
Біля їдальні знаходиться куточок для миття рук.
З метою підвищення культури харчування, за кожним класом, групою у їдальні закріплені столи. Готові страви видаються кожному класу/групі окремо, відповідно до графіка приймання гарячого харчування, складеного завідувачем виробництва їдальні та відповідальним за харчування заступником директора й затвердженого керівником закладу. Графік гарячого харчування вивішений в обідній залі. Контроль за його додержанням, а також за порядком під час прийняття їжі учнями покладається на чергового обідньої зали та класних керівників.
Правильно організоване харчування є запорукою здоров`я учнів.
На уроках англійської мови впроваджуються основи правильного харчування. Учні на уроках готують проєкти "My lanchbox"
Учні нашої гімназії взяли участь у регіональному конкурсі «HealthyЇжа» з метою зацікавити школярів доровим харчуванням та довести, що здорова їжа - це легко, смачно і різноманітно
З січня 2022року в навчальних закладах оновлене меню для учнів. Це один з етапів реформи шкільного харчування, яку ініціювала Олена Зеленська. Ключовою особливістю змін став перехід до більш здорового харчування: менше цукру, солі, хліба, жирів та субпродуктів. В меню враховані нові норми, за якими потрібно збільшити кількість споживання молока та кисломолочних продуктів, м‘яса, риби, свіжих овочів і фруктів.
Учні 1-4 класів Комунального закладу «Харківської гімназії#6 «Маріїнська гімназія» на уроках « Я досліджую світ» знайомляться з «Абеткою харчування». Абетка харчування - це частина глобальної ініціативи « Нестле Здорові діти», яка покликана сприяти покращенню здоров‘я дітей. Діти залюбки виконують тести, проекти, беруть участь у конкурсах, розв‘язують цікаві завдання з дотриманням правил здорового харчування.